Techniky zvládania stresu tu rozpisovať nebudem, na to je iná literatúra. Pre mňa však v tejto otázke boli kľúčové tri informácie, ktoré mi výrazne pomohli zvládať túto otravu:

     1. Stres nie je vždy negatívny. Existuje aj pozitívny stres, ktorý nám pomáha pripraviť organizmus na maximálny výkon, aktivizovať potrebné centrá, vyostriť zmysly atď. Znie to banálne, no u mňa tento nový poznatok spôsobil, že som k svojim hysákom pred akciou prestala mať čisto negatívny postoj à la: „Bože, zase stresujem, teraz mi to určite nepôjde, ako sa klepem, je mi zle.“ Povedala som si: „Som v strese? To je dobré, všetko je ako má byť, telo je pripravené na akciu, podám výborný výkon!“ A stalo sa to, že som z kabíny napriek slabšiemu zraku dovidela na ústa rečníčke stojacej na pódiu. Odčítavanie z pier podporilo správny odposluch, čo mi pomohlo vo väčšej pohode pretlmočiť jej prejav. Jednoducho sa mi lokálne zlepšil zrak. No nie je to úžasné?

 

2. Ľudia vás majú na háku viac, než si myslíte. Vy ste len tlmočník. Stres je vo vašej hlave. Môže viesť k utkvelej predstave, že celé fórum sa dva dni sústredí len na to, aby vás nachytalo na hruškách. Pravda je však taká, že organizátori a rečníci často riešia milión oveľa dôležitejších vecí, ako to, či ste sa nadýchli na správnom mieste vo vete. Na veľkých podujatiach ste len kvapkou v mori. Ak to domrvíte, možno si niekto o piatej povie, že to tlmočenie nebolo nič moc, ale o štvrť na šesť sa už v myšlienkach bude zaoberať niečím celkom iným, ako vašim mizerným výkonom.

     3. Stresujú všetci. Aj starší tlmočníci, aj organizátori, aj rečníci. Aj rečníci sú len ľudia, vlastné prezentácie dokončujú na poslednú chvíľu (čo myslíte, prečo tie slávne materiály dostanete až večer pred tlmočkom alebo nikdy?) a v hlavách mnohí riešia obdobné problémy ako sú tie vaše: „Čo ak so svojou prezentáciou neuspejem?“ Takže, pamätajte: Dobrý stres nikdy nie je zlý.

 

8. zákon džungle: Treba realisticky odhadnúť svoje aktuálne schopnosti

    Skôr, než bez rozmyslu prijmete svoju ďalšiu veľkú šancu tlmočiť, skúste si bez prikrášľovania odpovedať na otázku, či ste na dané tlmočenie dostatočne pripravení. Učiť sa plávať štýlom, že ste hodení do hlbokej vody, môže byť síce dobrá škola, no veľa ľudí sa pritom utopí. Neznamená to, že nemáte prijímať výzvy alebo vychádzať zo svojej komfortnej zóny – bez toho by ste asi s tlmočením nezačali nikdy. Ide skôr o určitú dávku zdravej sebareflexie. Ak ste mali celú strednú z matiky, informy alebo fyziky štvorky, a práve preto ste sa rozhodli študovať jazyky, ísť tlmočiť odbornú technickú konferenciu naozaj nemusí byť najšťastnejší nápad. Ak neviete, aký je rozdiel medzi rohovkou a sietnicou, do školenia o revaskularizačnej operácii srdca pomocou aorto-koronárneho premostenia sa radšej nevrhajte. Nie je to hanba. Je to ohľaduplné, rozumné a profesionálne.

 

9.  zákon džungle: Netreba sa hrať na indigové deti a treba mať úctu k ľuďom

     Ak máte ťažkých 23 rokov, nemusíte žiadnemu triezvemu päťdesiatnikovi tlačiť do hlavy kaleráby o tom, aký ste dokonalý profesionál, ktorý všetko videl a všade bol, aj keď ste možno boli na Erasme v Laponsku. Či sú to klienti alebo kabínoví kolegovia, aj oni raz mali 23 a nie sú padnutí na hlavu. Všetkým je jasné, že na to, aby sa človek vypracoval, potrebuje čas. A ten čas vám každý bez problémov dopraje, ak si vás nebude pamätať ako arogantného mladého výrastka bez úcty k starším. Máte menej vedomostí a menej skúseností. Vaša jediná výhoda je, že máte ČAS, ktorý keď investujete do práce na sebe, prinesie svoje ovocie. Preto si nechajte poradiť a nehanbite sa o radu aj poprosiť. A predovšetkým, nehanbite sa ospravedlniť, ak ste fakt niekomu narobili malér. Sme mladí, máme právo na chyby, tak ho využime, lebo už budeme len starší.

 

 

10. A ako vyzerať sviežo na selfie aj po dvojdňovej simultánke?

     Usmejte sa J. Vaše povolanie je super. 

Komentáre k blogu