5. zákon džungle: Treba poznať svoje slabé a silné stránky a vedieť s nimi pracovať

     To sa týka nie len tlmočníckych zručností, ale aj osobnostnej charakteristiky. Mňa napríklad počas jedného tlmočenia v múzeu nepríjemne zaskočilo 3D vojnové video s veľkolepým hudobným sprievodom. Nemusela som ho síce tlmočiť, no 3D prenos v spojení so sugestívnou hudbou spôsobil, že som odtiaľ vyšla roztrasená a so slzami v očiach. Samozrejme, že prepnúť ihneď do režimu ďalšieho vecného tlmočenia bolo veľmi náročné. Keď som bola v podobnej situácii opäť, jednoducho som už preventívne zavrela oči a vizualizovala si ten najsuchopárnejší obraz v dejinách ľudstva – ako vystavujem v počítači faktúru na nízku sumu. Tak sa mi podarilo nepustiť k slovu svoje emotívne ja a po filme som bez problémov mohla pokračovať v ďalšom tlmočení. Preto ak máte nejakú charakterovú črtu, ktorá by vás mohla nepríjemne potrápiť, je prospešné v určitých situáciách vedieť, čo na vás funguje.

Zlyhania a chyby sa občas prihodia každému, aj tomu najskúsenejšiemu tlmočníkovi. Ak ste tlmočenie študovali, určite poznáte krízové tlmočnícke stratégie. Je ich viac a ovládať ich všetky chce trochu grifu. Preto je na začiatok dobré zistiť, ktoré najviac korešpondujú s vašou povahou a v najväčšej kríze siahnuť práve po nich. Napríklad, keď sedíte v kabíne a rečník začne rozprávať guľometčíckou rýchlosťou, máte na výber kondenzovanie prejavu, prispôsobenie tempa rečníkovi, redukciu prejavu alebo upozornenie rečníka, aby spomalil. Ak ste dobrý v pohotovom analyzovaní, resp. sa v danej téme vyznáte, vyberiete si prvú možnosť, ak máte rýchly jazyk, môže byť pre vás schodnejšia druhá cesta a ak vám príroda nadelila presvedčivý a príjemný hlasový prejav, môžete text zredukovať a aj tak dosiahnuť uchu lahodiaci výstup pre klienta. Nuž, a dobrodruh, ktorému už v živote o veľa nejde, môže skúsiť nahodiť nebezpečný fejs a vynadať rečníkovi, nech nerobí somariny :).

     Obdobne, ak napr. viete, že nemáte až takú prenikavú pamäť, robte si podrobnejšiu notáciu, ak ste zlí v číslach, poproste kolegu v kabíne, aby vám ich písal, a pod. Jednoducho, negatíva minimalizujte a z pozitív ťažte, najmä v krízových situáciách. 

     Tlmočenie je vysoko stresujúca práca, no zatiaľ čo našich predkov stresovali krvilačné šabľozubé tigre, váš najväčší nepriateľ pri tlmočení ste vy sami a vaše telo. Dobre sa poznať vám niekedy môže zachrániť krk.

 

6. zákon džungle: Netreba sa nechať prekvapiť požiadavkami klienta

     Veru tak, klient vie byť niekedy beťár vrtošivý, ale na konci dňa je to predsa len on, kto realizuje úhrady na váš účet, takže smola.

     Na Slovensku sa veľmi často stáva, že zadávateľ vám to neoznámi vopred alebo vôbec, a bude očakávať, že odtlmočíte aj českých rečníkov. Aj keď sa na to môžete hnevať, asi málokto si v rozhodujúcom momente dovolí ostentatívne prestať tlmočiť, lebo to nie je jeho pracovný jazyk. Niekedy si možno ani sami neuvedomíte, že tlmočíte z češtiny. Akonáhle sa tak však stane, je treba ešte viac vybombiť pozornosť, lebo aj keď ste odchovaní na Pelíškach, tlmočenie vyžaduje trochu inú úroveň znalosti jazyka a pravdepodobne občas rečníkovi nebudete rozumieť celkom stopercentne. Pascou môžu byť aj české mesiace, ktoré možno síce poznáte naspamäť, ale nie ste zvyknutí ich používať v náhodnom poradí. Ja mám v tlmočníckom zápisníku stále české mesiace vypísané na zadnej strane (podobne ako zoznamy mien) a do kabíny si tento zápisník beriem so sebou tiež. Už ma neraz podržal.

Špecialitou sú aj podklady, ktoré niekedy dostanete iba v angličtine a nikto sa nebude pýtať, či je to váš pracovný jazyk alebo nie. Ak budete mať na prípravu viac času, mala by to byť zvládnuteľná situácia. Buďte však pripravení, že sa to môže a bude diať nepríjemne často. Preto, ak nemáte dobrú angličtinu, začnite pracovať aj na nej. Hej, je to kruté, ale džungľa je džungľa a kto zaváha, neprežije.

     Kolegom s všeobecne ovládanými jazykmi sa zas pri tlmočení môže prihodiť, že sa v obecenstve nájde premotivovaný majster opravár. Niekedy je exot jeden, inokedy je neúnavných pracovníkov celá zmena. Sú to ľudia, ktorí ovládajú tlmočený jazyk na dobrej úrovni, alebo sú o tom skalopevne presvedčení, a majú pocit, že ak tlmočník nepretlmočí každé slovo alebo v päťminútovej konze nespomenie práve ten ich jeden vysnívaný pojem, musia ho bezpodmienečne opraviť. Tieto osoby zvyčajne vykrikujú z davu, skáču tlmočníkovi do reči alebo rovno tlmočia namiesto neho. Ich ego sa pritom blažene potľapkáva po pleci, zatiaľ čo vy sa snažíte spomenúť si, aký je maximálny trest odňatia slobody za ublíženie na zdraví.

     Ako z prekérnej situácie elegantne vykorčuľovať? Je to veľmi ošemetné a naozaj tu veľmi záleží od všetkých možných okolností, od motivácie daného človeka, ale napr. aj od jeho postavenia. Ak je to niekto, kto je služobne vysoko, pokojne ho nechajte pretŕčať sa na tlmočníckom výslní v jeho hlave, a kým on mukluje, vy si môžete krátiť čas počítaním ubiehajúcich minút, za ktoré vám eurá tečú, tečú...

     Účinná môže byť aj premyslená komunikácia s páchateľom. Raz som takému človeku veľmi jasne, hlboko sa mu zahľadiac do očú, úctivo ho osloviac a zvučne vyartikulujúc jeho meno na celú sálu, veľmi pekne poďakovala za doplnenie. Moment jeho prvého zaskočenia som využila na prebratie štafety do vlastných rúk. Inkriminovaná osoba sa vzápätí našuchorila sťa moriak a s blahosklonnosťou velikána intelektuálnych elít odvetila, že to predsa nestálo za reč, veď to bola maličkosť a samozrejmosť. Skrátka, týpek dostal verejnú pochvalu a skľudnil hormón.

     Občas sa tiež prihodí náhla zmena programu a vy ste nútení tlmočiť úplne bez prípravy. Vtedy už nie je čas na žiadnu núdzovú stratégiu, treba len napäť všetky sily a vyžmýkať zo seba možné maximum. No a ideálne to potom čo najskôr vytesniť z pamäti :). Viac, žiaľ, urobiť nemôžete, a nie je to vaša vina, ale problém zadávateľa.

7. zákon džungle: Treba sa pripraviť na stres

     Zvracať či nezvracať? To je otázka! Ako na ňu nájsť správnu odpoveď dve minúty pred začiatkom tlmočenia sa ale dozviete až v budúcej, poslednej časti survivalu. Dočítania o týždeň!

  

Komentáre k blogu