3. zákon džungle: Treba sa nahodiť pohodlne a podľa počasia

     Pred konzekutívou si vždy zistite, či budete tlmočiť vnútri alebo vonku, a prispôsobte tomu svoj odev. Mať jedno zaručené univerzálne tlmočnícke šik oblečko je síce cool, no keď sa v lete kvôli ozrutným mapám pod pazuchami budete hanbiť štramácky si prehrabnúť ofinku alebo sa budete triasť sťapalmička na Sibíri a skrehnutou pravicou si nedokážete zapísať súvislú notáciu, do konca života si zapamätáte, že marcové Tatry nie sú Komárno. Skrátka, treba myslieť na termoregulačné potreby vlastného tela a uvedomovať si ich neblahý vplyv na vašu schopnosť sústrediť sa.

     Rovnako dôležitá je celková pohodlnosť odevu. Aj keď ste mladá a neskonale krásna osoba s dvomi ťažko nasporenými stovkami na účte a spoliehate sa, že lacný odev vyvážite prirodzeným šarmom, určite sa neoplatí experimentovať s nekvalitným oblečením, ktoré na vás bude elektrizovať, niekde vás ťahať, rolovať sa alebo odierať. Už vôbec nie je vhodné vsugerúvať si nižšiu hmotnosť, než máte. Tlmočiť so zadržaným dychom vydržíte možno minútu, ak ste trénovaný potápač.

     Príjemné materiály a pohodlné strihy vás jednoznačne len podržia. Tak, ako pri jedle a nápojoch, aj tu je dobré držať sa toho, čo máte osvedčené. Ak nie ste sukňový typ ženy, stavte na elegantné nohavice a opačne. Ak ste v poslednej dobe začali chodiť do posilky, pre istotu si veľkosť svojho maturitného obleku preverte týždeň vopred. Nemá zmysel hádzať si polená pod nohy tým, že sa budete neustále ošívať a kontrolovať, či je všetko OK. Alebo, ako hovoria bežci: Donʼt try anything new on race day.

 

 

A ešte mám pre vás dva tajné heky. Po prvé: dámy, vždy majte v kabelke náhradné silonky. Ak má niektorá za lubom nenápadko žmurkať na zvukára, nech sa páči, ale na to sú tie oči, čo máte na hlave. A po druhé: pri viacdňových cestách si vždy zbaľte o 2-3 komplety viac, než si myslíte, že budete potrebovať. Program sa totiž môže priebežne zmeniť a vás zaskočí spontánna neformálna večera navyše, na ktorú všetci prídu po celkovej vonkajšej rekonštrukcii, len vy tam budete po celom dni obsmŕdať ako včerajšia bageta na degustačnom stole.

 

4. zákon džungle: Aj obuť sa treba pohodlne a podľa počasia

     Bod 4. som od bodu 3. odčlenila zámerne. Nasledujúca hlboká životná pravda sa mnohým môže zdať banálna, no nie je nič horšie, ako keď sa vám počas tlmočenia v topánkach plazivo rozpína kaluž krvi, ktorá by bez hanby uživila aj dětskú hlavu bez tělíčka a tělíčko bez hlavy. Prezentovať svoje najnovšie ihličky alebo iné nové topánky počas konzekutívneho tlmočenia je prosto blud. Vyhoďte si ho z hlavy. Inak sa vám môže stať, že miesto rečníkových skvelých ideí o záchrane sveta vám v mozgu bude pulzovať jediná, všadeprítomná a neutíchajúca predstava rozrastajúcich sa otlakov, sprevádzaná predsmrtnými bolesťami. Jednoznačne treba investovať do slušných, no maximálne pohodlných topánok, a tých sa držať.

 

5. zákon džungle: Treba poznať svoje slabé a silné stránky a vedieť s nimi pracovať

     Ak sa chcete dozvedieť, ako na to, prečítajte si budúcu časť tohto tlmočníckeho plátku. Už o 7 dní! 

Komentáre k blogu